Susikaupimo valanda

Saulius Sodonis,
istorijos mokytojas

Sausio 12-tą, Laisvės gynėjų dienos išvakarėse, pamokos Kintų pagrindinėje mokykloje prasidėjo Atminimo valanda. Pagrindinis akcentas – klasių languose buvo uždegtos žvakutės.

Daugelis 1991 metų sausio šiurpių įvykių prasidėjo dar gerokai prieš tragišką 13-tą dieną. Suvaidinę nepatenkintus Seimo vykdomais sprendimais, daugiausiai rusakalbiai, rinkosi prie tuometinės Aukščiausios tarybos – parlamento – „versti“ Lietuvos valdžios. Ir jei ne tuometinio Seimo vadovų kvietimas gelbėti prieš metus laisvuose rinkimuose išrinktos parlamento, niekas nežino, kaip tuomet viskas būtų pasibaigę. Tačiau prie Seimo pasirodžius minioms žmonių, Seimas buvo išgelbėtas.

Supratę, kad būtina atkirsti Lietuvos žmones nuo informacijos sklaidos, sovietinės kariuomenės specialūs daliniai puolė užiminėti Lietuvos radijo ir televizijos bei TV bokšto. Žmonių – tų vietų gynėjų – ten būta gerokai mažiau, dėl to specdaliniai sausio 12 dienos vakare, apie 22 – 23 valandą, ir puolė bei užėmė Lietuvos televiziją. O jau naktį, sausio 13-tą, apie 1-2 valandą nakties, užimant TV bokštą, nepavyko išvengti Laisvės gynėjų aukų.

Visa tai mokiniams pirmąją sausio 12 dienos pamoką ir priminė Kintų pagrindinės mokyklos mokytojai.

DSC02615 DSC02618 DSC02625 DSC02631