Gimnazistų mokomoji pažintinė ekskursija „LATVIJOS VERSALIO – SENOSIOS RYGOS DVASIA“

Ingrida Cyrolies,
klasės vadovė

Lapkričio 18-19 dienomis Šilutės pirmosios gimnazijos Kintų skyriaus III D klasės gimnazistai kartu su klasės vadove Ingrida Cyrolies ir mokytoju Ramūnu Grikšu vyko į mokomąją pažintinę ekskursiją į kaimyninę šalį Latviją. Vienas iš išvykos tikslų buvo susipažinti su Latvijos istorinio paveldo objektais ir vienas iš jų buvo Rundalės rūmų ansamblis. Jis suprojektuotas garsaus italų architekto F. B. Rastreli, sukūrusio ir garsiuosius Ermitažo rūmus Sankt Peterburge. Šiuo metu rūmuose veikia muziejus su puošniomis salėmis, jame saugoma gausi meno kūrinių kolekcija. Gimnazistai galėjo vaikščioti po rūmų sales, stebėti ekspozicijas.

Kitas lankytinas objektas buvo Rygos senamiestis. Ryga – miestas skaičiuojantis jau daugiau kaip 800 metų, įsikūręs prie Dauguvos upės. Nuo XIII a. priklausė Hanzos pirklių sąjungai. Rygos senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Miestas ypač žymus gausia Art Nouveau (Jugendstil) architektūra. Apžvalginė ekskursijos metu gimnazistai galėjo susipažinti su Rygos pilimi, Trijų brolių namais, Šv. Jokūbo bažnyčia, Didžioji ir Mažoji gildijos, didžiausia Pabaltijyje Domo katedra, kurioje ilsisi Rygos įkūrėjo vyskupo Alberto palaikai, Švedų vartais, gynybinių sienų liekanomis, Rotušės aikšte, nepakartojamu „Juodagalvių namu“, Katės namais, Laisvės paminklu. Senamiesčio stebėjimo įspūdį sustiprino tą dieną vykęs šviesos festivalis „Staro Riga“. Šis festivalis jau tapo tradiciniu ir kasmet sukviečia daugybę žiūrovų iš įvairių šalių. Šiais metais festivalio laikas sutapo su Latvijos Nepriklausomybės paskelbimo diena – lapkričio 18 d. Festivalio metu neatpažįstamai pasikeitė daugelis Rygos senamiesčio objektų, kurie buvo nušviesti kerinčios šviesos instaliacijos ir lazerių. Šis festivalis yra galimybė pamatyti  kitokią nekasdienišką Latvijos sostinę. Stebėdami šviesos ir lazerių šou, mokiniai galėjo įvertinti šių fizikinių technologijų galimybes, renginio svarbą miestui. Mokinius sužavėjo latvių patriotiškumas: įspūdinga didžiulė eisena vakare su degančiais fakelais, didžiulė masė žmonių, susirinkusi paminėti Nepriklausomybės dienos prie Laisvės paminklo, ir gėlės sudėtos prie paminklo, imituojant Latvijos vėliavą. Tai buvo puikios pilietiškumo ir patriotiškumo pamokos.

Antrą dieną mokiniai pramogaudami vandens atrakcionų parke galėjo stiprinti savo sveikatą. Vyraujantis šaltis ir lietus nesugadino ekskursijos įspūdžių. Grįžo visi pavargę, bet pilni įspūdžių.