Bestuburių tyrinėjimas. Pažintis su sraigėmis

2021-10-11 dieną  4 klasėje vyko integruota pasaulio pažinimo, matematikos pamoka

 ,, Bestuburių tyrinėjimas. Pažintis su sraigėmis”.

Pamokos pradžioje išsiaiškinome, kad  reikia atsargiai elgtis renkant, paleidžiant ir apžiūrint sraiges (neužminti, nesutraiškyti kriauklės, nepažeisti gyvūno liemens, esančio kriauklėje). Sraigių prisirinkome miškelyje ir saugiai parsinešėme į klasę.

Mokiniai pamokoje, naudodami priemones, gautas pagal projektą „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ atliko įvairius tyrimus. Pro lupą apžiūrėjo

sraigės kūną ir sužinojo, kad jį sudaro galva su čiuopikliais ir akimis, liemuo ir koja. Koja turi platų, pado formos, pagrindą, kurio pagalba šliaužia. Įsitikino, kad liemuo yra kriauklėje, nustatė į kurią pusę (kairę ar dešinę) susukta kriauklė, suskaičiavo kiek apvijų ji turi. Svėrė, matavo sraiges, duomenis užrašė veiklos lape. Nustatė, kad sraigės skirtingos- vienos yra didesnės, kitos- mažesnės.

Klasėje surengėme sraigių lenktynes. Išmatavome atstumą tarp starto ir finišo, chronometru fiksavome laiką, per kurį sraigės įveikia šį atstumą. Mokinai pamokos metu sužinojo daug įdomių dalykų apie šiuos gražius moliuskus, pavyzdžiui kai sraigės lindi (žiemoja) savo kiaute, jos kiauto danga pasidengia plonu gleivių sluoksniu, kuris neleidžia jiems išsausėti. Kartais sraigės kiauto danga pasidengia gleivių sluoksniu ir vasarą, o tai priklauso nuo gamtos sąlygų, taip jos dažniausiai elgiasi kai būna sausra ir tuomet jos maitinasi iš sukauptų riebalų. Šis procesas yra vienas iš daugelio priežasčių, kodėl sraigės galėjo išlikti milijonus metų.

Baigę tyrinėjimų veiklą sraiges atsargiai sudėjome į indą ir paleidome ten, kur jas surinkome.

 

Irena Šerkienė,
pradinio ugdymo mokytoja metodininkė

Skip to content